Publicerad den

Mer Cafe Racer

Mer Cafe Racer

I bland går tiden allt för fort, och rätt som det är så tittar man ut genom fönstret och löven är i alla möjliga färger och vädret går mellan höstgrått och regn.

Det är väl då man ska krypa in i garaget och börja peta i det där projektet som borde vara igång (som mitt KaOS projekt kanske :-/ ) men eftersom det där garaget fattas så dras jag till att titta på sköna hojjar istället och Cafe Racer stilen.

Cafe racer Kawasaki+KH+750+triple+cafe+racer+hydro-carbons.blogspot.com-

Dvs sköna byggen som kanske inte behöver kosta allt för mycket, för det är just en av nackdelarna med bilbyggen, kostnaderna brukar få en ordentlig fart rätt som det är och innan man vet ordet av så gapar plånboken tom så inte ens malen vill bo kvar i den .

 

buell-cafe-racer-buell-heart-in-orange-paint-with-solo-seat-and-large-muffler-side-view-buell-cafe-racer 4529325543_3211a09f32_z

Jag började ju i mc svängen rätt tidigt dvs det gyllne året 1984 då jag tog mitt efterlängtade mc kort och började köra en Suzuki X-4 (Berättelse på www.carmag.se/kaseri) men efter diverse turer dom senaste åren plus en rätt ful mc olycka 2002 så har det mest blivit fyra hjul ett tag

Kawasaki_Z750_CafeRacer Harley-Davidson_XLCR_1000_Cafe_Racer_1978

Men om jag nu bygger en snygg cafe hoj så kanske det inte skulle vara så illa eller, hitta nån trevlig och billig hojj med diverse renoveringsbehov och rensa ur förrådet i kåken och börja bygga.

Har varit inne på att bygga nåt sånt efter Kaos projektet men då är väl tankarna kring en rätt het trike, så att bygga en Cafe Racer skulle kanske vara lite generalrepetition inför det bygget (är inne på att bygga en HD trike i lite RaceTec stil dvs något helt eget men med en jäkla massa själ) så idéerna finns där kanske dags att ta en titt på blocket och se vad jag kan hitta och kanske börja räkna på det det kliar i byggfingrarna just nu